Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışır?
Altın Döngüsü
Yetkili Kuyum İşletmesi
Medya
S.S.S
İletişim
Ahlatcı Altın Tasarrufu Oluşturma Modeli

Ahlatcı Metal Rafineri A.Ş tarafından hazırlanan Altın Tasarruf Ekosistemi projesi yastık altındaki altınların Türkiye’de faaliyet gösteren "Yetkili Kuyum İşletmeleri" vasıtasıyla toplanarak T.C. Merkez Bankası'na gönderilmesine hizmet etmektedir.

Altın Tasarruf Ekosistemi Projesi
Sistem aşağıdaki şekilde çalışacaktır;

Proje ile;

yastık altı altın tasarruflarının ekonomiye kazandırılması için önem arz eden hurda altın değerleme sisteminin işlerliğinin ve sürdürülebilirliğinin güven içerisinde sağlanabilmesi amaçlanmaktadır.

Sistem dahilinde vatandaşın kazanç kaybı olmaması için altınlar, BDDK tarafından belirlenmiş olan Hurda Altın Değerlemesinde Kullanılacak Asgari Milyem Değerlerinin üzerinde alınacaktır.

Bu yordamla sistem vatandaşı koruyacak ve BDDK’nın yayınladığı asgari değerlerin altında hiçbir kuyumcu değerleme yapamayacaktır.

AHL ATOM sistemi sayesinde vatandaş en uygun değerlemeyi veren kuyumcular üzerinden işlemlerini gerçekleştirecek ve vatandaşın çıkarlarının korunması sağlanacaktır.

Kuyumcular, ATOM sistemi üzerinden Ahlatcı Metal Rafineri ve bankalar arasında kurulacak teyit mekanizması çerçevesinde vatandaşın işlemlerini güvenle gerçekleştireceklerdir.